Strona główna » Relacje z regat od 2010

Relacje z regat od 2010

A+ A-
 

VIII Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie – Górki Zachodnie 2019

 

  

   W tym roku regaty odbyły się 8 czerwca w Górkach Zachodnich,  w dniu zakończenia 42. Zjazdu PLTR. Z tego względu start imprezy odbył się znacznie później niż w poprzednich latach. Wystartowało pięć załóg w tym po raz pierwszy ekipa reprezentująca oddział Świętokrzyski.

   Korzystając z pięknej pogody i świetnego wiatru, wiejącego od brzegu – dwa pierwsze wyścigi zostały rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej.  Zmiany siły i kierunku wiatru nie sprawiły załogom większego problemu. Oba wyścigi wygrała załoga Mazowsza przed Podkarpaciem. W tym czasie od lądu zbliżały się burzowe chmury a dodatkowo dotarła informacja, że w Gdańsku burzowy szkwał i ulewa. W takiej sytuacji decyzja mogła być jedna – błyskawiczne przeniesienie się  na rozlewisko Wisły. Tu, w osłonie lasu  i budynków Narodowego Centrum Żeglarstwa załogi przeczekały pierwsze uderzenie burzy szykując się do rozegrania kolejnych wyścigów.  Rozegrano jeszcze trzy wyścigi - jeden wygrało Mazowsze a dwa Podkarpacie. W tym czasie burza odeszła w dal a nad akwen powróciła piękna pogoda. Po regatach spotkanie załóg i tradycyjny bigos.

   Wieczorem ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów oraz pucharów i oczywiście wspólna kolacja ze śpiewaniem szant.

Do zobaczenia na kolejnych Mistrzostwach.

 

Wyniki

 

1 miejsce oddz. Mazowiecki w składzie :
Krzysztof Milczarek, Krzysztof Gibiński, Anna Kwaśniewska, Wojciech Szeszkowski

2 miejsce oddz. podkarpacki  składzie:
Paweł Jankowski, Justyna Filipowska, Ewa Osip, Morad Kuchniak

3 miejsce oddz. pomorski w składzie :
Maciej Markuszewski, Piotr Rybarczyk, Agnieszka Jakubowska, Jakub Steller

4 miejsce oddz. świętokrzyski w składzie:
Grzegorz Jelonek, Michał Wieczorek, Dawid Dopierała, Damian Kopycki

5 miejsce oddz. lubelski w składzie:
Marcin Wieczorski, Mateusz Członkowski, Szymon Rozwadowski, Krzysztof Fronc

 

 

VII Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie – Górki Zachodnie 2017

 

Odbyły się 10 czerwca 2017 na wodach Zatoki Gdańskiej.

 

Wyniki VII Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I      Oddział Podkarpacki

                     Paweł Jankowski, Justyna Filipowska, Ewa Osip, Morad Kuchniak0

Miejsce II     Oddział Śląski

                     Filip Piecha, Jacek Kowalik, Krzysztof Gapiński, Piotr Otulski

Miejsce III   Oddział Małopolski :

                     Jacek Kijewski, Bartosz Białczyk, Andrzej Urbanik, Aleksandra Wojnarska

Miejsce IV  Oddział Mazowiecki

                    Krzysztof Milczarek, Wojciech Szeszkowski, Katarzyna Rowińska-Berman, Andrzej Berman

 Miejsce V  Oddział Pomorski

                  Jacek Wojciechowski, Maciej Markuszewski, Agnieszka Jankowska, Piotr Rybarczyk

 Miejsce VI  Oddział Lubelski

                    Marcin Wieczorski, Małgorzata Cierpisz, Łukasz Szymczak, Krzysztof Fronc

 Miejsce VII Oddział Wielkopolsk

                   Łukasz Matuszewski, Michał Kasprzak, Monika Jaszczak, Paweł Borucki

 Miejsce VIII Oddział Kujawsko-Pomorski :

                     Jacek Laskowski, Aleksandra Rudaś, Michał Kopeć, Katarzyna Laskowska

 

 

VI Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie – Górki Zachodnie 2016

 

  Kolejny raz spotkaliśmy się w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Na załogi czekało sześć jachtów Balt23. Czekała także prawdziwie żeglarska pogoda – mocny wiatr i pełne słońce. Ze względu na zbyt duże zafalowanie morza sędzia główny zadecydował aby przeprowadzić wyścigi na akwenie Wisły Śmiałej, co okazało się w efekcie decyzją nader trafną.

  Od samego startu prym w pierwszym wyścigu wiodła załoga Mazowsza, przed Podkarpaciem i Małopolską. Reszta załóg dopiero się rozgrzewała - czwarte miejsce Pomorze, piąte Warmińsko-Mazurskie i szósta Wielkopolska. Niemalże w identycznej kolejności zakończył się wyścig numer dwa, z tym, że walka na trasie była o wiele bardziej zacięta a cała stawka jachtów płynęła o wiele bliżej siebie. W trakcie wyścigu awarię zgłosiła załoga Warmińsko-Mazurska. Błyskawiczna akcja sędziego głównego i dzięki temu załoga z Olsztyna pojawiła się na nowym  jachcie tracąc tylko jeden wyścig. W trzecim wyścigu o swoich aspiracjach do medalu przypomniała  załoga Pomorskiego, która na halsówce wyprzedziła Mazowieckie i nie oddała prowadzenia do końca. Za ich plecami wyścig ukończyła bardzo równo pływająca załoga z Podkarpackiego. Niespodzianką okazała się słabsza postawa załogi z Małopolski, która we wszystkich poprzednich edycjach zwyciężała lub zajmowała drugie miejsce.

  W czwartym wyścigu błąd popełniła płynąca na drugim miejscu załoga Pomorskiego. Uderzyli w górny znak i „wykręcili” karę dopiero na kolejnym okrążeniu. Przepisy są w tej materii bezlitosne i załoga zaliczyła dyskwalifikację, która w  ogólnym rozrachunku kosztowała ich spadek o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej.

  Ostatni wyścig był tradycyjnie wyścigiem długim rozgrywanym na trasie od ujścia Wisły Śmiałej do Sobieszewa. Przez cały wyścig trwał pościg Pomorza za Mazowszem. Zwycięzcy regat płynęli jednak bardzo czujnie i nie oddali palmy pierwszeństwa do samej mety.

  Wieczorem, załogi spotkały się na tradycyjnej beczce piwa i różnych pysznościach przygotowanych w Gdańsku, w Zagrodzie Czarnej Kozy. Rozdano tam także nagrody. Pierwsze miejsce w regatach i puchar przechodni powędrowały do Warszawy. Srebrne medale odebrali przedstawiciele Podkarpackiego a brązowe Pomorskiego. Kolejne miejsca zajęły załogi Małopolski, Warmińsko-Mazurskiego i Wielkopolski.

  Na podkreślenie zasługuje podnoszący się poziom wyszkolenia – z pewnością zeszłoroczne szkolenie regatowe wiele wniosło do techniki żeglowania. Warto podkreślić także zachowania fair play. Widok jachtu ustępującego innej jednostce, pomimo posiadania prawa drogi, jak to w jednym z wyścigów zrobił sternik Warmińsko-Mazurskiego, był budujący.

  Podziękowania należą się Włodzimierzowi Radwanieckiemu, sędziemu głównemu i logistycznemu organizatorowi a także załodze Narodowego Centrum Żeglarstwa za pomoc i przychylność.

 

Wyniki VI Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I      Oddział Mazowiecki

Krzysztof Milczarek, Wojciech Szeszkowski, Karolina Dąbek, Kamil Czapka

Miejsce II      Oddział Podkarpacki

Paweł Jankowski, Justyna Filipowska, Daniel Dudek, Ewa Osip

Miejsce III     Oddział Pomorski

Maciej Markuszewski, Agnieszka Jankowska, Jacek Wojciechowski, Piotr Rybarczyk

Miejsce IV    Oddział Małopolski

Piotr Jędryczka, Justyna Kozub, Andrzej Urbanik, Bartosz Białczyk

Miejsce V     Oddział Warmińsko-Mazurski

Grzegorz Wasilewski, Magdalena Rzeczkowska, Ewa Kozłowska, Dariusz Kozłowski

Miejsce VI    Oddział Wielkopolski

Łukasz Matuszewski, Magdalena Gruchalska, Wojciech Gruchalski, Michał Kasprzak

 

 

 V Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie - Górki Zachodnie 2015

 

W tym roku Mistrzostwa rozegrano po raz piąty.; trzeci raz w marinie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich koło Gdańska.
Po raz pierwszy impreza została zorganizowana w formule szkolenie - regaty. W piątek po śniadaniu załogi spotkały się na nowym pomoście mariny, aby wysłuchać wykładu na temat przepisów regatowych oraz taktyki i strategii rozgrywania wyścigów. Wiedzy do przekazania było bardzo wiele, a zaplanowanego czasu tylko półtorej godziny. Trzeba było użyć możliwie prostych metod i pomocy naukowych. Był to chyba pierwszy w historii wykład z taktyki regatowej, wsparty szpulą juzingu i zwijaną miarką. Ale, jak się później okazało, ta forma lekcji żeglarstwa doskonale zdała egzamin.
O godzinie 12 załogi przejęły wylosowane jachty i ruszyły na wody Zatoki Gdańskiej, w praktyce ćwiczyć to, czego nauczyły się w teorii. Następne kilka godzin wypełniły starty i krótkie wyścigi treningowe. Wiał równy wiatr o umiarkowanej sile ale niosący przejmujący chłód.
Sobota przywitała zawodników tropikalną temperaturą (po południu ponad 30 stopni w cieniu) i silnym, porywistym wiatrem. Pierwszy wyścig padł łupem załogi z Mazowsza - ubiegłorocznych zwycięzców regat. Forma jaką zademonstrowali wskazywała, że są nie do pokonania. Ponieważ coraz silniejszy wiatr wyraźnie sprawiał kłopoty większości załóg które bardziej musiały skupić się "na przeżyciu" niż na regatach, sędzia główny zadecydował aby wycofać wszystkie załogi do portu w celu zrefowania żagli i zrobienia dodatkowej odprawy. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Po ponownym powrocie na morze rozpoczęły się prawdziwe regaty. Kolejne dwa wyścigi wygrała załoga Małopolski, stając się poważnym kandydatem do zwycięstwa. Za ich plecami coraz lepiej żeglowały załogi z Pomorskiego i Podkarpackiego. Również nowicjusze z Lublina oraz Wielkopolska radzili sobie dużo lepiej przychodząc na metę tuż za czołówką. Widać było efekty piątkowego szkolenia.
Czwarty wyścig ponownie wygrało Mazowsze przed Pomorzem i Małopolską. Wydawało się więc, że załoga ta ma wygraną "w kieszeni", tym bardziej, że początek ostatniego, piątego wyścigu układał się po ich myśli. Co prawda sami płynęli początkowo na 5 miejscu, ale ich najgroźniejszy konkurent - Małopolska niespodziewanie spadła na trzecią pozycję. Na prowadzenie, z dużą przewagą, wyszło Podkarpacie, wykorzystują mocną zmianę wiatru z lewej strony. Na ostatnią halsówkę regat jachty wyszły w kolejności: Podkarpacie a dalej w odległości około 200 metrów Pomorze i Małopolska. Dalej żeglowały Mazowsze, Lublin i Wielkopolska. Jednak Podkarpacie, niepomne na to, że przewagę w wyścigu zdobyło płynąc lewą stroną trasy – zmieniło kurs i ruszyło po prawej. Po wyjściu z boi Pomorskie i Małopolska ruszyły w pościg za prowadzącymi. Pomorskie nie czekając na zmianę pierwsze położyło się na lewy hals. Małopolska wytrzymała do nadejścia mocnego szkwału i dopiero wtedy zmieniła hals na lewy. Żeglując na krawędzi szkwału przegoniła Pomorze cały czas zmniejszając dystans do Podkarpacia. Na górnym znaku Małopolska była już pierwsza z przewagą około 50 metrów a za jej rufą rozpoczął się bój pomiędzy Podkarpaciem i Pomorzem – jak się później okazało o 3 miejsce. Płynące na 4 miejscu Mazowsze mogło tylko obserwować to, co dzieje się z przodu. W efekcie wyścig wygrała Małopolska, odbierając Mazowszu palmę pierwszeństwa w regatach. Na drugim miejscu zameldowało się Pomorze o pół długości jachtu wyprzedzając na finiszu Podkarpacie. Czwarte Mazowsze zajęło ostatecznie w regatach drugie miejsce, ze stratą tylko jednego punktu do zwycięzcy.

Po powrocie do mariny na zawodników czekał tradycyjny gorący bigos. Wieczorem wszyscy spotkali się na uroczystym zakończeniu regat w gdańskiej Brovarni skąd podziwiali piękny widok na rozświetlony Gdańsk. Rozdanie dyplomów, medali i pucharów uświetnił swoją obecnością znany marynista, redaktor Bohdan Sienkiewicz, twórca legendarnego programu telewizyjnego „Latający Holender”.

Piąta edycja radiologicznych regat była jak do tej pory najbardziej emocjonująca i najbardziej wyrównana. Do ostatnich metrów ostatniego wyścigu ważyły się losy kolejnych miejsc. Trzeba więc zaznaczyć, że dwudniowa formuła połączona ze szkoleniem sprawdziła się doskonale, co widać było na wodzie. Wszystkie załogi żeglowały bardzo poprawnie a meta wyścigu zamykała się po 3 - 5 minutach od przybycia pierwszego jachtu; w poprzednich latach często trzeba było czekać ponad 20 minut. Warto przy tym podkreślić na niezwykle fair zachowanie załóg. Żeglarze potrafili unikać kolizji, często ustępując pomimo posiadania prawa drogi. Z drugiej strony - kręcili karne zwroty za przewinieniach na trasie. Generalnie poziom był dużo lepszy niż w latach poprzednich.
Także na medal spisał się organizator logistyczny i sędzia główny, Włodzimierz Radwaniecki.

 

Wyniki V Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I Oddział Małopolski

Piotr Jędryczka, Justyna Kozub, Katarzyna Rakoczy, Andrzej Urbanik

Miejsce II Oddział Mazowiecki

Krzysztof Milczarek, Piotr Kulisiewicz, Leopold Bakoń, Konrad Milczarek

Miejsce III - dwie załogi ex aquo

Oddział Pomorski

Maciej Markuszewski, Tomasz Klimek, Wojciech Wierzbicki

Oddział Podkarpacki

Paweł Jankowski, Justyna Filipowska, Ewa Osip, Daniel Dudek

Miejsce IV Oddział Lubelski

Marcin Wieczorski, Małgorzata Cierpisz, Krzysztof Fronc, Tomasz Wodowski

Miejsce V Oddział Wielkopolski

Łukasz Matuszewski, Arleta Witkowska-Łuczak, Magdalena Gruchalska, Adam Łuczak

 

IV Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie - Górki Zachodnie 2014

W tym roku w dniu 21 czerwca, po raz drugi, bazą Radiologicznych Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Na starcie stanęły załogi reprezentujące 7 oddziałów Polskiego lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Ścigano się przy bardzo zmiennej pogodzie na wodach Zatoki Gdańskiej. Pogoda nie była tak łaskawa, jak w zeszłym roku i na trasie zawodnicy i komisja musieli zmierzyć się zarówno z flautą jak i porywistym, zmiennym wiatrem ale także z krótkimi przebłyskami słońca przeplatanymi ulewami. Mimo tego udało się rozegrać 3 wyścigi, w tym ostatni wyścig długi. Na trasie dominowały 3 załogi - zeszłoroczni Mistrzowie Polski - załoga Małopolski, oraz pretendenci do tytułu - załogi Mazowsza i Łodzi. Zwykle, tuż za nimi wyścigi kończyli żeglarze ze Śląska a dalej były pozostałe załogi.
Po niezwykle emocjonujących wyścigach, w których rywalizacja trwała do ostatnich metrów, pierwsze miejsce wywalczyła załoga Mazowsza, przed Małopolską i Łódzkim. Czwarty był oddział Śląski, piąte Pomorze, szósta Wielkopolska a Podkarpacie siódme. Różnica punktowa pomiędzy pierwszą trójką zawodów wynosiła równo jeden punkt. Świadczy to o niezwykle zaciętej rywalizacji i równym, wysokim poziomie załóg. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie załogi żeglowały lepiej z wyścigu na wyścig. Regaty przebiegły w niezwykle przyjaznej atmosferze chociaż przy niesprzyjającej pogodzie. Po "zejściu z wody" czekał gorący bigos.
Na wieczorze kończącym zawody dyskusjom i opowieściom o wyścigach nie było końca, tym bardziej, że było co wspominać - nie trzymające knagi zaciskowe, urywające się linki czy zaklinowany miecz nie dający się opuścić w kluczowej chwili wyścigu. Jednak wszyscy uczestnicy wspominali rywalizację jako „prawdziwą”, męską przygodę. Oczywiście - ogłoszono wyniki oraz rozdano dyplomy, medale i statuetki.
Uczestnicy regat dziękują Włodzimierzowi Radwanieckiemu z ekipą, który podjął się organizacji Regat a także pełnił funkcje Sędziego Głównego. Wszystko udało się znakomicie, przede wszystkim dzięki wsparciu Małopolskiej Okręgowej Izby lekarskiej.


Wyniki IV Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I Oddział Mazowiecki

Krzysztof Milczarek, Robert Antoniak, Piotr Kulisiewicz, Konrad Milczarek

Miejsce II Oddział Małopolski

Piotr Jędryczka, Bartosz Białczyk, Justyna Kozub, Andrzej Urbanik

Miejsce III Oddział Łódzki

Piotr Otulski, Barbara Otulska, Ewa Rachalewska, Jakub Rachalewski

Miejsce IV Oddział Śląski

Paweł Trafara, Wojciech Brzywczy, Krzysztof Gapiński, Jacek Kowalik

Miejsce V Oddział Pomorski

Maciej Markuszewski, Tomasz Klimek, Wojciech Wierzbicki , Joanna Niemunis-Sawicka

Miejsce VI Oddział Wielkopolski

Łukasz Matuszewski, Jacek Gruszka, Arleta Witkowska-Łuczak, Magdalena Gruchalska

Miejsce VI I Oddział Podkarpacki

Daniel Dudek, Janusz Darocha, Ewa Osip, Justyna Filipowska

 

III Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie - Górki Zachodnie 2013

W dniu 15 czerwca 2013 w Górkach Zachodnich odbyły się kolejne Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Na regaty, do Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich, ekipy reprezentujące aż osiem oddziałów Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, zjeżdżały się już od piątkowego popołudnia. W sobotę po śniadaniu odbyła się krótka odprawa sterników połączona z losowaniem jachtów i osiem jednostek klasy Balt 23 wyszło na wody Zatoki Gdańskiej. Pierwszy wyścig rozpoczął się tuż po godzinie 11, przy słabym, południowym wietrze w pełnym słońcu i przy błękitnym niebie. Od razu widać było, że załogi dopiero się "rozgrzewają". Po 40 minutowej walce na metę jako pierwsza przypłynęła załoga z Małopolski przed Śląskiem i Pomorzem. W drugim wyścigu, którego trasę komisja przedłużyła ze względu na pojawienie się nieco silniejszego, sprzyjającego wiatru, prym ponownie wiedli żeglarze z Małopolski. Do walki o medale niespodziewanie włączył się jacht z załogą z Mazowsza, który w pierwszym wyścigu zajął dopiero szóstą lokatę a tym razem przypłynął jako drugi. Trzecie ponownie było Pomorze. Ta załoga przez całe regaty żeglowała najbardziej regularnie zajmując we wszystkich biegach 3 miejsce. Trzeci i ostatni, wyścig na Zatoce Gdańskiej skończył się dla prowadzących załóg identycznie jak drugi. Na czwarty, długi wyścig załogi przeniosły się na Martwą Wisłę, by po starcie pod Narodowym Centrum Żeglarstwa popłynąć aż pod Sobieszewo i z powrotem. Wyścig ten, rozegrany przy coraz silniejszych podmuchach południowego wiatru, obfitował w niespodzianki i dramatyczne sytuacje. Po wyjściu zza zakrętu Wisły prowadzenie niespodziewanie objął jacht reprezentujący Śląsk i nie oddał go do końca. Drugie miejsce przypadło Małopolsce, której żeglarze w zasadzie mieli zagwarantowane zwycięstwo w regatach już po pierwszych trzech wyścigach. Do ostatnich metrów trasy ważyły się losy trzeciego miejsca, ale także miejsc na końcu stawki. Płynący z początku wyścigu, na czele stawki, jacht reprezentujący Mazowsze zanotował awarię talii grota i zaczął gwałtownie tracić pozycję spadając na szóste miejsce. Jednak na ostatniej prostej - z wiatrem - załoga z Mazowsza „rzutem na taśmę” odrobiła jedną pozycję i dzięki zajęciu piątego miejsca w długim wyścigu, w klasyfikacji generalnej wyprzedziła ekipę z Pomorza, która przy remisie punktowym przegrała gorszym stosunkiem wyścigów (zadecydowały miejsca uzyskane w kolejnych wyścigach). Podobna sytuacja miała miejsce w końcu stawki, gdzie z kolei przy remisie punktowym i identycznych wyścigach o zajętych miejscach decydował ostatni wyścig.
Po "zejściu z wody" na żeglarzy czekał gorący bigos i smażony dorsz, który przypadł wszystkim do gustu. O godzinie 18.30 uroczyście zakończono oficjalną część regat, wręczając załogom dyplomy a zwycięzcom okolicznościowe statuetki i medale.
Po zakończeniu, zawodnicy i kibice przenieśli się na taras NCŻ, gdzie wespół z zaproszonymi żeglarzami niepełnosprawnymi (trenowali akurat w Narodowym Centrum Żeglarstwa) raczyli się specjałami z grilla. Potem było wspólne śpiewanie szant i dyskusje. Po niedzielnym śniadaniu żegnani piękną pogodą wszyscy rozjechali się do domów obiecując sobie spotkać się za rok.
Uczestnicy regat dziękują Włodzimierzowi Radwanieckiemu z ekipą, który podjął się organizacji Regat a także pełnił funkcje Sędziego Głównego. Wszystko udało się znakomicie.

 

Wyniki III Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I   Oddział Małopolski

Piotr Jędryczka, Bartosz Białczyk, Justyna Kozub, Andrzej Urbanik

Miejsce II  Oddział Śląski

Paweł Trafara, Wojciech Brzywczy, Krzysztof Gapiński, Jacek Kowalik

Miejsce III  Oddział Mazowiecki

Krzysztof Milczarek, Paweł Dawidowski, Piotr Kulisiewicz, Anna Kwaśniewska

Miejsce IV  Oddział Pomorski

Maciej Markuszewski, Tomasz Klimek, Piotr Rybarczyk, Joanna Niemunis-Sawicka

Miejsce V  Oddział Warmińsko-Mazurski

Tomasz Sosnowski, Zuzanna Grodzicka, Dariusz Kozłowski, Grzegorz Wasilewski

Miejsce VI  Oddział Łódzki

Piotr Otulski, Ryszard Kowski, Ewa Rachalewska, Jakub Rachalewski

Miejsce VII  Oddział Podkarpacki

Daniel Dudek, Janusz Darocha, Justyna Filipowska, Ewa Osip

Miejsce VIII  Oddział Wielkopolski

Łukasz Matuszewski, Jacek Gruszka, Magdalena Jabłońska, Aneta Pisarczyk


II Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie - Nowe Warpno 2011

W dniu 18 czerwca 2011 w Nowym Warpnie nad Zalewem Szczecińskim (Marina Skagen), odbyły się kolejne Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Tym razem w regatach wystartowało 5 załóg prezentujących oddziały PLTR: Łódzki, Małopolski, Podkarpacki, Pomorski i Wielkopolski. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Nowego Warpna.
Regaty przeprowadzono na wodach zatoki Nowowarpnieńskiej przy zmiennej pogodzie - pełne słońce, zachmurzenie, deszcz a wiatr o sile 2-3 B. Ścigano się na jachtach klasy Sasanka 660. Odbyły się trzy biegi po klasycznym trójkącie a także jeden długi, podwójnie punktowany.
Tegoroczne regaty były połączone z uroczystością otwarcia w Nowym Warpnie Alei Żeglarzy łączącej rynek miasta z portem. W bruk wmurowano pierwsze tablice na część słynnych polskich żeglarzy kpt Krzysztofa Baranowskiego oraz kpt. Andrzeja Mendygrała. Gościem honorowym uroczystości była kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła kulę ziemską. Ona także wręczyła dyplomy oraz puchar (ufundowany przez Burmistrza Nowego Warpna) dla najlepszej załogi. Po rozdaniu nagród rozpoczęła się impreza w której udział wzięli mieszkańcy miasta i zaproszeni goście. Przy dźwiękach muzyki trwała szampańska zabawa.
Dla uczestników regat oraz kibiców, ekipa mariny Skagen, pod wodzą szefa - Jacka Łowińskiego - zorganizowała prawdziwą ucztę. Wspólne spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin bo było o czym dyskutować. Jednogłośnie ustalono, że następne regaty odbędą się w tym samym miejscu za rok.
Uczestnicy regat dziękują Burmistrzowi za serdeczne przyjęcie a także Jackowi Łowińskiemu z ekipą za cudowną, pełną ciepła atmosferę i wielką życzliwość.

 

Wyniki II Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I  Oddział Łódzki

Piotr Otulski (sternik), Ewa Rachlewska, Jakub Rychlewski. Jerzy Kowski

Miejsce II  Oddział Małopolski

Ryszard Żełudziewicz, Bartosz Białczyk, Justyna Kozub, Wiesław Dąbrowski

Miejsce III  Oddział Podkarpacki

Adrian Lenczyk, Janusz Dorocha, Daniel Dudek, Ziemowit Dudek

Miejsce IV  Oddział Wielkopolski

Łukasz Matuszewski, Arleta Witkowska-Łuczak, Magdalena Jakubowska, Paweł Borucki

Miejsce IV  Oddział Pomorski

Maciej Markuszewski, Joanna Niemunis-Sawicka, Zadam Zapaśnik, Bartosz Baścik

 

I Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie - Nowe Warpno 2010

W dniu 25 maja 2010 w Nowym Warpnie nad Zalewem Szczecińskim (Marina Skagen), po raz pierwszy odbyły się Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Do regat zgłosiło się 5 załóg reprezentujących oddziały Gdański, Lubelski, Łódzki, Małopolski i Wielkopolski Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Ostatecznie wystartowały 3 załogi.
Regaty (5 biegów) przeprowadzono na wodach zatoki Nowowarpnieńskiej przy wymarzonej pogodzie - pełne słońce i wiatr o sile 5-6 B (maksymalna siła zmierzona w podmuchach to 7 B). Ścigano się na jachtach klasy Sasanka 660.
Po regatach odbyło się spotkanie wszystkich załóg a także kibiców w tawernie mariny Skagen. Analizowano poszczególne biegi, wymieniano fachowe uwagi a przede wszystkim zajadano się smakowitymi smażonymi i wędzonymi rybami. Wspaniała atmosfera w tonacji szantowej spowodowała, że trudno było się rozstać. Na koniec postanowiono, że nie warto czekać na następne regaty za trzy lata ale trzeba spotkać się koniecznie za rok w tym samym miejscu, w pięknym Nowym Warpnie.


Wyniki I Radiologicznych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie

Miejsce I  Oddział Małopolski

Bartosz Białczyk, Justyna Kozub, Janusz Olszewski, Andrzej Urbanik

Miejsce II  Oddział Łódzki

Ryszard Kowski, Piotr Otulski, Ewa Rachlewska, Jakub Rachlewski

Miejsce III  Oddział Wielkopolski

Magdalena Jabłońska, Jacek Łowiński, Łukasz Matuszewski, Magdalena Posadzy-Dziedzic

 

 
 

Copyright © 2016