Strona główna » Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Narciarstwie - Historia

Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Narciarstwie - Historia

A+ A-
 

W marcu 2004 w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się kolejna impreza naukowa zorganizowana przez Katedrę Radiologii Collegium Medicum UJ - sympozjum pt. Diagnostyka obrazowa w urazach stawu kolanowego. Wzięło w niej udział około 80 uczestników z województw małopolskiego i podkarpackiego. Kierownik naukowy i organizacyjny - (Prof. Andrzej Urbanik) wymyślił, że skoro taki temat to warto spróbować zorganizować - po zakończeniu sympozjum - zawody narciarskie dla uczestników. Akces zgłosiło prawie 30 radiologów, którzy 14 marca 2004 stanęli na starcie imprezy, nazwanej szumnie Mistrzostwa Radiologów Polski Południowo-Wschodniej. Pomysł okazał się udany - radiolodzy-narciarze bawili się wyśmienicie a atmosfera zawodów była niezwykle koleżeńska. Wsparcie techniczne imprezy zapewniła dr Ewa Górka z Zakopanego, która namówiła prof. Urbanika aby takie zawody organizować corocznie jako wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim. I już za rok, znowu w Bukowinie Tatrzańskiej, na stoku Zwyrtlik spotkało się ponad 60 narciarzy-radiologów niemal z całej Polski. Ustalono, że Mistrzostwa będą odbywać się w pierwszy lub drugi weekend stycznia a bazą będzie Bukowina Tatrzańska. Początkowo narciarze mieszkali w Domu Wczasowym Rysy a od 2007 zadomowili się w Górskim Ośrodku Wypoczynkowym Stasinda pod troskliwą opieką właścicielki, p. Zofii Rzadkosz. Pierwsze Mistrzostwa rozegrano w Bukowinie Tatrzańskiej na stoku Zwyrtlik a następne Mały Kasprowy. Początkowo techniczne wsparcie zawodów zapewniał p. Marczułajtis a od 2007 profesjonalna firma Całka Krzysztof Camping Pod Krokwią. W 2008 impreza znalazła się w dramatycznej sytuacji ze względu na brak śniegu. Uratowała ją obsługa stacji narciarskiej U Wójciaka z Murzasichla wożąc przez całą noc traktorami śnieg jaki zachował się w pobliskim lesie. Rankiem, zdumieni narciarze ujrzeli na stoku, wśród zielonej trawy, dwa pasy śniegu - szerszy do zjazdów i bardzo wąski ale wystarczający aby wjechać na górę wyciągiem. Zawody odbyły się a narciarze postanowili przenieść imprezę do Murzasichla. Sympatycznym „dodatkiem” okazała się też karczma położona przy dolnej stacji wyciągu w której narciarze spotykali się po zakończeniu zawodów. Wysoki poziom Mistrzostw spowodował poszukiwania stoku o większym stopniu trudności. Wybór padł na stacje narciarską Hawrań w Jurgowie, gdzie zawody odbywały się w latach 2011-2014 pod opieką p. prezesa Józefa Modły. Świetny stok, zawsze znakomicie przygotowany pozwalał na przeprowadzanie zawodów nawet przy wysokiej temperaturze. Po zawodach spotykano się w karczmie należącej do stacji aby podzielić się spostrzeżeniami i posilić się pysznym żurkiem.

Czas pędzi niepostrzeżenie - w roku 2014, Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Zajazdowym odbyły się po raz dziesiąty. Wszystko przebiegło według ustalonego już rytuału a tradycyjna kolacja, połączona z ogłoszeniem wyników oraz rozdaniem dyplomów, medali i nagród była szczególnie uroczysta. Był pokaz archiwalnych przeźroczy a także wielki jubileuszowy tort i … nutka wzruszenia. Okazało się bowiem, że Mistrzostwa spełniają ważną rolę integrując środowisko związane z polską diagnostyką obrazową - nawiązano sporo kontaktów towarzyskich a nawet przyjaźni. Przez imprezę „przewinęło się” kilkaset osób zarówno radiologów, techników rtg, inżynierów i fizyków medycznych a także osób reprezentujących firmy medyczne.

Spirytus movens Mistrzostw, przez ten cały okres, był prof. Andrzej Urbanik z Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ, który nadał imprezie niepowtarzalny „ciepły” charakter. Od początku wspierała go dr Ewa Górka z Zakopanego a w późniejszym okresie także dr Jan Głowacki z Zabrza. Tak spore przedsięwzięcie nie mogłoby się udać bez pomocy partnerów. A takie wsparcie - w różnej formie - zapewniali: na początku firma Siemens a w późniejszym okresie Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, Zakład Diagnostyki Obrazowej Maciej Sajewicz (Sucha Beskidzka), Zakład Rentgena i USG Wyrobek (Kraków), Consultronix (Kraków), NEC (Kraków), JJW (Piaseczno). Ważne także było wsparcie medialne serwisów internetowychwww.polradiologia.org, www.travelbit.pl i www.ceneria.pl.

W czasie jubileuszowej kolacji, w dniu 4 stycznia 2014, prof. Urbanik zaproponował aby do organizowania Mistrzostw włączyło się nowe pokolenie radiologów a najbardziej naturalną drogą byłoby zainteresowanie tą imprezą Sekcji Diagnostyki w Medycynie Sportowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Jej przewodniczący, dr Wojciech Wawrzynek, sam znakomity narciarz, zaaprobował pomysł i od roku 2015 to właśnie Sekcja jest organizatorem Mistrzostw a prof. Andrzej Urbanik honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego. W ten sposób rozpoczął się nowy rozdział historii Radiologicznych Mistrzostw Polski w Narciarstwie.

 

 
 

Copyright © 2016