Strona główna » Aktualności » Leczenie udaru niedokrwiennego

Leczenie udaru niedokrwiennego

A+ A-
 

Szanowni Państwo

 

Coraz częściej okazuje się, że pracę wykonywaną przez radiologów zarówno w zakresie diagnostyki jak i  procedur zabiegowych starają się zawłaszczyć koledzy z innych specjalności, często nie mający nic wspólnego z realnym działaniem w naszej specjalności. Ostatnim przykładem jest sytuacja kiedy neurolog stara się stworzyć wrażenie, że jest liderem leczenia udaru niedokrwiennego metodami z zakresu neuroradiologii zabiegowej przy okazji podając nie do końca sprawdzone dane.

Przeciw takiej sytuacji stara się protestować prof. Wojciech Poncyljusz, przewodniczący sekcji neuroradiologii zabiegowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

 

 

 

Koleżanki i Koledzy,

Pozwalam sobie przesłać list z moim stanowiskiem do Pani prof. Słowik, który napisałem w związku z prezentacją Pani Profesor na konferencji która się odbyła w miesiącu luty.

Proszę o przemyślenie sprawy i ewentualny komentarz bo jesteśmy w mniejszości.

 

Pozdrawiam,

Wojciech Poncyljusz

 

 

Szanowna Pani Profesor,

 

W nawiązaniu w wczorajszej rozmowy.

Dziękuję za propozycję współautorstwa, ale niestety nie mogę wziąć udziału w tej pracy. Dane z naszego szczecińskiego ośrodka wymagałyby kilkutygodniowej pracy, żeby móc je opracować  w sposób rzetelny, a termin jest „ na wczoraj”.

Główny powód odmowy ma jednak bardziej złożony charakter.

Jako Przewodniczący Sekcji Neuroradiologii Zabiegowej PLTR  nie bardzo mogę się zgodzić, że wyniki leczenia endowaskularnego, które jest domeną radiologii (części neuroradiologii zabiegowej) będą prezentowane głównie przez grono neurologiczne, bo to tak jakby internista prezentował wyniki kolegów z chirurgii (a główni wykonawcy znajdą się gdzieś na końcu pracy).

 

  1. Jeśli mają to być wyniki „polskie” jak Pani Profesor podaje w swojej prezentacji to  powinny dotyczyć wszystkich ośrodków tym się zajmujących, wiec na razie pracęmożna nazwać wieloośrodkową.
  1. Na liście współautorów jest bardzo wiele osób, które nie mają możliwościwykonywania takiej procedury zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a brakuje zczęści ośrodków doświadczonych neuroradiologów zabiegowych, którzy to robią.
  1. Część danych wymagałoby z mojego punktu widzenia weryfikacji jak np. dane z ośrodka prof. Ziaji, gdzie z ustnych relacji "neuroradiologa zabiegowego" wykonującego tam zabiegi liczby są znacząco mniejsze. Nie bardzo zatem rozumiem, kto te procedury wykonał i czy wykonał….
  1. Trzeba także podkreślić, że sprawa leczenia wewnątrznaczyniowego ostrej fazy udaru niedokrwiennego jest od kilku lat uzgadniania w Ministerstwie Zdrowia co zaowocowało między innymi napisaniem procedur w tym zakresie i stworzenia wstępnych założeń ogólnopolskiego systemu endowaskularnego leczenia udaru. Niestety proces zatrzymał się na kwestii finansowania systemu przez NFZ, jednakże jest duża szansa zakończenia całości w tym roku.

 

 

Myślę, że w publikacji Pani Profesor trzeba podkreślić, że te zabiegi są nierefundowane w Polsce, a system jako taki nie działa.  Większości przypadków leczenie jest zaliczane w koszt „szpitala”.

 

 

Z wyrazami szacunku,

 

Wojciech Poncyljusz

 

 
Partnerzy
   
 

Copyright © 2016