Strona główna » Kalendarium PLTR

Kalendarium PLTR

A+ A-
 

Opracowanie: prof. Jerzy Zajgner i prof. Andrzej Urbanik

 

NAZWA TOWARZYSTWA

1925-1927   Polskie Towarzystwo Radjologiczne

1927-1933   Polskie Lekarskie Towarzystwo Radjologiczne

1933-1960   Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne i Fizjoterapeutyczne

1960-            Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne
 

PREZESI ZARZĄDU GŁÓWNEGO TOWARZYSTWA

1925 - 1929

Karol Mayer

1929

Zygmunt Grudziński

1929 - 1937

Adam Elektorowicz

1937 - 1939

Beniamin Kryński

1947 - 1949

Witold Zawadowski

1949 - 1951

Witold Grabowski

1951 - 1970

Witold Zawadowski

1970 - 1974

Szczęsny L. Zgliczyński

1974 - 1977

Jerzy Wójtowicz

1977 - 1986

Jerzy Zajgner

1986 - 1992

Olgierd Billewicz

1992 - 1995

Bogdan Pruszyński

1995 - 2001

Andrzej Marciński

2001 - 2004

Małgorzata Szczerbo-Trojanowska

2004 - 2010

Jan Baron

2010 - 2016

Marek Sąsiadek

2016 -

Andrzej Urbanik


 
 

SEKRETARZE ZARZĄDU GŁÓWNEGO TOWARZYSTWA

1925 - 1929

Edward Bruner

1929 - 1933

Beniamin Kryński

1933 - 1937

Maria Werkenthin

1937 - 1939

Emil Matuszek

1947 - 1953

Szczęsny L. Zgliczyński

1953 - 1958

Andrzej Jakubowski

1958 - 1968

Stanisław Kruszewski

1968 - 1970

Bogusława Benendo-Kapuścińska

1970 - 1974

Bogdan Pruszyński

1974 - 1977

Kazimierz Rzymski

1977 - 1986

Marian Kołodziej

1986 - 1992

Andrzej Urbanik

1992 - 1995

Marek Gołębiowski

1995 - 2001

Michał Brzewski

2001 - 2004

Tomasz Jargiełło

2004 - 2007

Anna Siemianowicz

2007 - 2010

Magdalena Machnikowska-Sokołowska

2010 - 2016

Anna Chodorowska

2016 -

Amira Bryll


 
 

ZJAZDY
(Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego)

I

WARSZAWA

12-16 VII 1925

Z. Grudziński

II

WILNO

26-29 IX 1929

A. Elektorowicz

III

WARSZAWA

4 - 5 V 1932

W .Zawadowski

IV

POZNAN

12-13 IX 1933

K.Mayer

V

WARSZAWA

8 - 9 XII 1934

E. Meisels

VI

ŁÓDŹ

7 - 8 XII 1935

S. Kejlson

VII

LWÓW

4 - 7 VII 1937

W.Grabowski

VIII

WARSZAWA

10-11 XII 1938

W.Zawadowski

IX

1939 (Zjazd nie odbył się)

X

WARSZAWA

22-23 V 1947

W. Zawadowski

XI

WROCŁAW

14-16 V 1948

W.Grabowski

XII

KRAKÓW

2 -3 VI 1949

J.Chudyk

XIII

GDAŃSK

25-26 V 1950

Z.Rychłowski

XIV

POZNAŃ

10-12 V 1951

A.Schreiber

XV

ŁÓDŹ

29-31 V 1952

W.Trzewiński

XVI

WARSZAWA

21-23 X 1953

W Zawadowski

XVII

SZCZECIN

3 - 5 VI 1954

Cz.Murczyński

XVIII

KATOWICE

24-26 V 1956

S.Januszkiewicz

XIX

LUBLIN

22-24 V 1958

K.Skórzyński

XX

WROCŁAW

2-4 VI 1960

Z.Kubrakiewicz

XXI

GDAŃSK

24-26 V 1962

W.Grabowski

XXII

KRAKÓW

4-6 VI 1964

S.Januszkiewicz

XXIII

POZNAŃ

14-16 V 1966

B.Gładysz

XXIV

WARSZAWA

6-8 VI 1968

S.L. Zgliczyński

XXV

ŁÓDŹ

14-16 V 1970

G.Fiałkowski

XXVI

KATOWICE

18-20 V 1972

B.Romanowski

XXVII

LUBLIN

23-25 V 1974

S.Bryc

XXVIII

WROCŁAW

29IX - 1X 1977

T.Kaniowski

XXIX

SZCZECIN

26-28 IX 1980

K.Niezabitowski

XXX

GDAŃSK

22-24 IX 1983

M.Bielecki

XXXI

KRAKÓW

12-14 VI 1986

O.Billewicz

XXXII

POZNAŃ

17-19 V 1989

A. Ziemiański

XXXIII

WARSZAWA

24-26 IX 1992

B. Pruszyński

XXXIV

ŁÓDŹ

15-19 X 1995

A. Dobek, J. Zajgner

XXXV

KATOWICE

10-13 VI 1998

J. Baron

XXXVI

LUBLIN

6-9 VI 2001

M.Szczerbo-Trojanowska

XXXVII

MIKOŁAJKI

16-19 VI 2004

J.Walecki

XXXVIII

BYDGOSZCZ

23-26 V 2007

W. Lasek

XXXIX

SZCZECIN

26-29.V 2010

A. Walecka

XL

WROCŁAW

6-8.VI.2013

M. Sąsiadek

XLI KRAKÓW 2-4.VI.2016 A. Urbanik
XLII Gdańsk 6-8.VI.2019 E.Szurowska
XLIII Rzeszów VI.2022  
XLIV      

                
 
 

HONOROWI CZŁONKOWIE

1931

Paris

Maria Skłodowska-Curie

1937

Paris

AntoineBeclere

1937

Munchen

Rudolf Grashey

1937

Wien

Artur Schuller

1968

Manchester

Rolf Paterson

1968

Praga

WaclavSvab

1970

Warszawa

Witold Zawadowski

1970

Paris

Jacques Lefebvre

1970

Berlin

Werner Porstmann

1972

Moskwa

Irina GrigoriewnaŁagunowa

1974

Kraków

Stanisława Spettowa

1974

Warszawa

Ksawery Rowiński

1977

Kraków

Stanisław Januszkiewicz

1977

Warszawa

Krystyna Ossowska

1977

Praha

Alfred Belan

1977

Lund

OlleOllsson

1977

Strasbourg

AugusteWackenheim

1980

Gdańsk

Mieczysław Bielecki

1980

Katowice

Kornel Gibiński

1980

Tubingen

Walter Frommhold

1980

Stockholm

BjornNordenstrom

1983

Wrocław

Tadeusz Kaniowski

1983

Warszawa

Szczęsny L. Zgliczyński

1983

Jena

EberhartKaufmann

1983

Tampere

Erkki Koivisto

1983

Praha

Jaromir Kolar

1983

Munschen

Josef Lissner

1984

Moskwa

Josef f E. Rabkin

1986

Warszawa

Janusz Buraczewski

1986

Warszawa

Władysław Jasiński

1986

Warszawa

Jan Nielubowicz

1986

Łódź

Jan Moll

1986

Lund

Erik Boijsen

1986

Praha

Zdenek Diensbier

1986

Maastricht

Dine van Dijk

1986

Kobenhavn

Hans Henrik Holm

1986

Bern

Peter Huber

1986

Berlin

Wolfgang Munster

1986

Ljubljana

IvoObres

1986

Debrecen

GyulaVargha

1986

Mainz

Sigurt Wende

1986

Heidelberg

Eberhard Willich

1989

Łódź

Jerzy Zajgner

1989

Łódź

Jan Dobek

1989

Wiedeń

FredrichOlbert

1989

Budapeszt

Ferenc Horwath

1989

Berlin

MeinhardtLuning

1989

Stuttgard

Friedrich Heuck

1989

Londyn

Dawid Smith

1989

Warszawa

Piotr Kozłowski

1992

Węgry

Peter Mozes

1992

USA

Charles Gooding

1992

Belgia

Jacques Pringot

1992

Francja

AnnickPinet

1992

Francja

FrancoisPinet

1992

Wielka Brytania

P.L. Alison

1992

Gdańsk

Anna Jungowska

1992

Warszawa

Stefan Winnicki

1992

Warszawa

Stanisław Leszczyński

1992

Warszawa

Piotr Kozłowski

1995

Gdańsk

Olgierd Billewicz

1995

Triest

Ludovico Dalla-Palma

1995

Rzym

Roberto Passariello

1995

Chicago

Andrew Poznański

1995

Sydney

Kazimierz Kozłowski

1995

Detroit

Karl Zylak

1998

Warszawa

Janina Dziukowa

1998

Boston

Ewa Kulikowska

1998

Szczecin

Kazimierz Niezabitowski

1998

Graz

Rainer Reinmuller

2001

Lublin

Marian Klamut

2001

Nowy Jork

George Krol

2001

Warszawa

Danuta Leitner

2001

Wrocław

Roman Marciniak

2001

Warszawa

Bogdan Pruszyński

2001

Heidelberg

JochenTroeger

2004

Warszawa

Bogusława Benendo-Kapuścińska

2004

Wielka Brytania

Helen Carty

2004

Warszawa

Andrzej Marciński

2004

USA

Aleksander Margulis

2004

Lublin

Ludwik Smajkiewicz

2004

Katowice

Zygfryd Wawrzynek

2004

Poznań

Andrzej Ziemiański

2007

Wrocław

Zdzisława Bem

2007

Węgry

Andreas Palko

2007

Szwecja

Wojciech Ćwikiel

2007

Grecja

NicolaosGourtsoyiannis

2007

Lublin

Janusz Złomaniec

2010

Lublin

Małgorzata Szczerbo-Trojanowska

2010

Warszawa

Jerzy Walecki

2010

Warszawa

Kamil Wermeński

2010

Włochy

Marco Leonardi

2010

USA

Adam Greenspan

2010

Niemcy

Michael Laniado

2013

Monachium

Maximilian F. Reiser

2013

Sheffield

Charles Romanowski

2013

Warszawa

Olgierd Rowiński

2016

Kraków

Andrzej Urbanik

2016

Wrocław

Marek Sąsiadek

2016

USA

Michael Brandt-Zawadzki

2016

Warszawa

Jan Świątkowski



 

MEDALE

"1888-1980 Witold Zawadowski"
"Za zasługi dla Radiologii Polskiej"

 

1986

Kraków

Stanisława Spettowa

1986

Warszawa

Stanisław Kubicz

1986

Warszawa

Szczęsny L. Zgliczyński

1986

Gdańsk

Mieczysław Bielecki

1986

Warszawa

Juliusz Borejko

1986

Warszawa

Janusz Buraczewski

1986

Warszawa

Zbigniew Iwiński

1986

Warszawa

Adam Kaczurba

1986

Wrocław

Tadeusz Kaniowski

1986

Erlangen

Josef P. Mans

1986

Poznań

Wanda Moczkowa

1986

Katowice

Bohdan Romanowski

1986

Bydgoszcz

Edyna Barbara Słoma-Wałejko

1986

Szczecin

Maria Sypniewska

1986

Łódź

Jadwiga Wygodzka-Lipska

1986

Nis

Elektronska Industria Fabrika Rentgen Aparata

1989

Poznań

Jerzy Wójtowicz (pośmiertnie)

1992

Wrocław

Aleksander Giermański

1992

Lublin

Kazimierz Pietroń

1992

Wrocław

Herman Artman

1992

Opole

Henryk Mynthe

1992

Lublin

Ludwik Smajkiewicz

1995

Warszawa

Bogusława Benendo-Kapuścińska

1995

Wrocław

Zdzisława Bem

1995

Gdańsk

Mieczysław Bielecki

1995

Bydgoszcz

Zdzisław Boroń

1995

Szczecin

Bohdan Daniel

1995

Warszawa

Irena Fleszarowa

1995

Poznań

Janusz Grądzki

1995

Warszawa

Andrzej Jakubowski

1995

Warszawa

Danuta Leitner

1995

Lublin

Marian Klamut

1995

Boston

Ewa Kuligowska

1995

Warszawa

Stanisław Leszczyński

1995

Wrocław

Roman Marciniak

1995

Wrocław

Krzysztof Moroń

1995

Szczecin

Kazimierz Niezabitowski

1995

Rzeszów

Edward Prokop

1995

Warszawa

Bogdan Pruszyński

1995

Katowice

Zygfryd Wawrzynek

1998

Katowice

Jan Baron

1998

Szczecin

Zygmunt Domański

1998

 

Irena Filipiak-Miastkowska

1998

 

Adam Kulicz

1998

Warszawa

Jerzy Mastlerski

1998

Kraków

Halina Naturska

1998

Warszawa

Krystyna Potocka

1998

Lublin

Małgorzata Szczerbo-Trojanowska

1998

 

Marian Wołek

1998

Poznań

Andrzej Ziemiański

2001

Kraków

Witold Augustyński

2001

Lublin

Zofia Bieganowska-Klamut

2001

Wrocław

Teresa Danielewicz-Wytrychowska

2001

Lublin

Andrzej Drop

2001

Szczecin

Tadeusz Fiwek

2001

Katowice

Róża Głogowska

2001

Kielce

Eugeniusz Jaroszek

2001

Kraków

Maria Kowalczyk

2001

Olsztyn

Romuald Piotrowski

2001

Rzeszów

Antoni Samojedny

2001

Warszawa

Jan Świątkowski

2001

Szczecin

Grażyna Wilk

2004

Warszawa

Michał Brzewski

2004

Katowice

Joanna Gibińska

2004

Łódź

Bożena Góraj

2004

Kielce

Andrzej Jaśkiewicz

2004

Warszawa

Olgierd Kapuściński

2004

Kielce

Marta Mazur

2004

Kielce

Jan Michalski

2004

Szczecin

Krystyna Oleszczuk-Raszke

2004

Wrocław

Irena Orłowska-Grela

2004

Poznań

Bogdan Pawlak

2004

Warszawa

Olgierd Rowiński

2004

Kraków

Andrzej Urbanik

2004

Białystok

Jerzy Walecki

2004

Wrocław

Marian Węgorkiewicz

2004

Poznań

Andrzej Ziemiański

2004

Lublin

Janusz Złomaniec

2007

Kielce

Elżbieta Jopowicz

2007

Kraków

Wanda Cyrul

2007

Kraków

Wiesław Kapturski

2007

Lublin

Elżbieta Jezierska

2007

Łódź

Zbigniew Kaurzel

2007

Białystok

Stanisław Boczoń

2007

Białystok

Jerzy Walecki

2007

Wrocław

Jerzy Garcarek

2010

Warszawa

Alicja Gierach

2010

Kielce

Jacek Heciak

2010

Lublin

Tomasz Jargiełło

2010

Poznań

Andrzej Karwowski

2010

Bydgoszcz

Władysław Lasek

2010

Warszawa

Ryszard Pacho

2010

Wrocław

Marek Sąsiadek

2013

Gliwice

Barbara Bobek-Billewicz

2013

Zabrze

Ewa Kluczewska

2013

Łódź

Tadeusz Biegański

2013

Poznań

Marek Stajgis

2016

Wrocław

Anna Chodorowska

2016

Rzeszów

Wiesław Guz

2016

Białystok

Urszula Łebkowska

2016

Olsztyn

Elżbieta Stefanowicz


 
 

LAUREACI NAGRÓD NAUKOWYCH

 

1966

Warszawa

Janusz Bobkiewicz

1966

Warszawa

Jan Doroszewski

1968

Lublin

Marian Klamut

1968

Warszawa

Andrzej Kapuściński

1970

Gdańsk

Olgierd Billewicz

1970

Warszawa

Piotr Kozłowski

1970

Warszawa

Ryszard Rajszys

1972

Poznań

Jan Dobek

1972

Warszawa

Leopold Łazęcki

1972

Łódź

Jerzy Zajgner

1974

Warszawa

Bogdan Pruszyński

1974

Poznań

Ludwig Pietraszkiewicz

1974

Wrocław

Tadeusz Mielecki i Renata Tuszewska

1977

Warszawa

Krzysztof Mlosek

1977

Poznań

Kazimierz Rzymski

1977

Wrocław

Jacek Starzyk

1977

Poznań

Andrzej Ziemiański

1980

Wrocław

Zdzisława Bem

1980

Lublin

Andrzej Drop

1980

Łódź

Jerzy Zajgner z zespołem

1980

Lublin

Wojciech Szmigielski

1983

Warszawa

Teresa Kryst-Widźgowska

1983

Łódź

Edward Dyrkacz

1986

Lublin

Małgorzata Szczerbo-Trojanowska

1986

Lublin

Wojciech Szmigielski

1989

Poznań

Włodzimierz Paprzycki

1992

Poznań

Małgorzata Warzywoda

1992

Kraków

Andrzej Urbanik

1995

Bydgoszcz

Marek Grzegorzewski

1995

Warszawa

Grzegorz Małek

1995

Łódź

Michał Studniarek

1995

Warszawa

Witold Stelmaszczyk

1998

Warszawa

Marek Gołębiowski

1998

Poznań

Włodzimierz Paprzycki

1998

Lublin

Radosław Pietura

2001

Poznań

Piotr Sosnowski

2001

Kraków

Barbara Uhl

2004

Poznań

Marek Stajgis

2004

Warszawa

Małgorzata Tacikowska

2004

Kraków

Andrzej Urbanik

2004

Warszawa

Jarosław Mądzik

2004

Katowice

Katarzyna Gruszczyńska

2004

Kraków

Robert Chrzan

2007

Lublin

Tomasz Jargiełło

2007

Lublin

Radosław Pietura

2007

Białystok

Urszula Łebkowska

2007

Kraków

Paweł Brzegowy

2007

Katowice

Anna Siemianowicz

2007

Wrocław

Dąbrówka Sokołowska

2007

Wrocław

Krzysztof Kowalewski

2007

Bydgoszcz

Zbigniew Serafin

2010

Wrocław

Urszula Zaleska-Dorobisz

2010

Kraków

Amira Bryll

2010

Katowice

Daniel Knap

2013

Kraków

Izabela Herman-Sucharska

2013

Bydgoszcz

Sylwia Drewa

2013

Gliwice

Justyna Rembak-Szynkiewicz

2013

Wrocław

Joanna Bladowska

2013 Siedlce Joanna Kabat, Przemysław Król
2014 Warszawa Maciej Krupiński
2014 Warszawa/Kraków Iwona Sudoł-Szopińska, Andrzej Urbanik
2015 Wrocław Anna Zimny
2015 Toruń Dawid Szwedowski

2016

Wrocław

Joanna Bladowska       (za lata 2013-2015)

2016

Warszawa

Andrzej Cieszanowski  (za lata 2013-2015)

2016

Kraków

Elżbieta Łuczyńska       (za lata 2013-2015)

2016

Białystok

 Adam Łukasiewicz, Aadam Garkowski, Katarzyna Rutka, Jacek Janica, Urszula Łebkowska

2016

Warszawa

K. Krupa, Monika Bekiesińska-Figatowska


 
 

CZŁONKOWIE WSPIERAJĄCY TOWARZYSTWA

 

1989

Józef Słota (General Electric)

1989

Reinhold Herringer (Siemens)

1989

Roman Korzeniewski (Hellige)

1989

Kleyn Mole Kamp (Philips Medical Systems)

1989

Horst Langner (Siemens)

1992

WZF Foton

1992

Jerzy Turzewski (Siemens)

1992

Toshiba

2001

Remigiusz Książkiewicz (Nycomed)

2001

BurkhardLangguth (Schering)

2010

Paweł Franczuk (Bayer-Schering)

 

 

 
 

Copyright © 2016